Facebook twitter
produkty regionalne produkty tradycyjne izba produktu regionalnego i lokalnego nasze kulinarne dziedzictwo

Władze

Izabella Byszewska - prezes Zarządu

Dziennikarka, koordynator i trener projektów inspirujących zrównoważony rozwój lokalny oraz partnerstwo inicjatyw społecznych na wsi. Animatorka szkoleń dla kobiet z obszarów wiejskich dotyczących małej przedsiębiorczości i aktywności lokalnej.

Od 2000 roku zajmuje się dokumentacją i promocją polskiego dziedzictwa kulinarnego, w tym produktów lokalnych oraz działaniami na rzecz budowy rynku żywności najwyższej jakości, regionalnej i tradycyjnej a także na rzecz zachowania różnorodności biologicznej w rolnictwie i ochrony starych odmian roślin i rodzimych ras zwierząt.

Współzałożycielka Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, członek Kapituły znaku „Jakość, Tradycja”, opracowanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Związek Województw Polskich, certyfikującego żywność naturalną i tradycyjną.

Pomysłodawca i przewodnicząca Kapituły konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” na najlepszy regionalny produkt żywnościowy oraz koordynator tego projektu. Współtwórca stałych ekspozycji i zdarzeń, promujących produkty regionalne i lokalne.

Dariusz Goszczyński - członek Zarządu

przez ponad 13 lat był odpowiedzialny w polskim Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi za wdrożenie i rozwój polityki jakości żywności UE w tym rejestracji i ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych jako Chronione Nazwy Pochodzenia (CHNP), Oznaczenia Geograficzne CHOG), Gwarantowane Tradycyjne Specjalności (GTS). Wykształcenie zdobywał w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz podczas studiów doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Uczestniczył jako wykładowca w wielu seminariach i szkoleniach. Ukończył kurs dla audytorów zorganizowany przez Biuro Żywności i Weterynarii KE w zakresie systemu certyfikacji i kontroli systemów jakości żywności w UE, w szczególności oznaczeń geograficznych i rolnictwa ekologicznego.

Ma doświadczenie zarówno w zakresie zbliżania ustawodawstwa krajowego do wymogów UE, jak i udziału w wielu projektach międzynarodowych. We współpracy z Komisją Europejską nadzorował rejestrację ponad 40 wniosków dotyczących produktów regionalnych i tradycyjnych złożonych przez Polskę. Przygotował i wdrożył liczne działania mające na celu rozwój rynku produktów wysokiej jakości, w szczególności kampanie promocyjne współfinansowane przez Komisję Europejską.

Jako międzynarodowy ekspert Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, współpracuje z wieloma krajami w zakresie wdrażania i rozwoju systemów jakości żywności (CHNP, CHOG, GTS), norm handlowych i polityki promocyjnej.

Obecnie pełni również funkcję Dyrektora Generalnego Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej oraz Wiceprezesa Fundacji Original. Jest członkiem Zarządu PIPRiL oraz Sekretarzem Kapituły Znaku Jakościowego  „Jakość Tradycja”.

 

Dominik Orłowski - członek Zarządu

doktor nauk rolniczych SGGW w Warszawie w zakresie technologii żywności i żywienia człowieka, pierwsza osoba w Polsce, która napisała dysertację doktorską o polskich kuchniach regionalnych i możliwościach ich wykorzystania w turystyce kulinarnej na obszarach wiejskich. Specjalista d/s dziedzictwa kulinarnego i turystyki kulinarnej, co skutkuje byciem jurorem w konkursach gastronomicznych, w których biorą udział Koła Gospodyń Wiejskich, właściciele gospodarstw agroturystycznych, lokalni producenci żywności tradycyjnej itp. Ekspert w projektach branżowych z zakresu regionalnego i narodowego dziedzictwa kulinarnego i turystyki kulinarnej, a także prelegent na międzynarodowych oraz ogólnopolskich konferencjach i seminariach w zakresie dziedzictwa kulinarnego oraz turystyki kulinarnej.

Członek Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej (PSTK), Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce (SMNWP) oraz Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego – sekcja antropologii jedzenia (PTL); autor i współautor ponad 140 artykułów naukowych, opracowań i rozdziałów opublikowanych w monografiach oraz czasopismach naukowych dotyczących dziedzictwa kulinarnego ze szczególnym uwzględnieniem perspektyw i uwarunkowań rozwoju turystyki kulinarnej. Współautor pionierskiej publikacji na krajowym rynku wydawniczym – Turystyka kulinarna.

 

Członek Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, gdzie na łamach czasopisma ,,Smak i Tradycja” – ukazuje czytelnikom rozmaite aspekty polskiego dziedzictwa kulinarnego (historia kuchni regionalnej, specyfika upraw rozmaitych roślin i hodowli zwierząt, przetwórstwo surowców spożywczych, nauka przygotowywania potraw regionalnych w miejscach prezentujących kulturę ludową). Propaguje produkty i potrawy regionalne i tradycyjne. Juror i członek Kapituły Krajowej Konkursu ”Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”.

RADA IZBY

Aleksander Bednarski– Przewodniczący

CZŁONKOWIE RADY

Aleksander Bednarski, Marcin Bielec, Adam Węgłowski, Teresa Jędraszek , Halina Dobrowolska, Ryszard Jaszczowski, Marcin Just, Szymon Górski, Jan Lisiecki, Maciej Sokalski, Sylwia Witkiewicz, Monika Szymańczak-Siemiątkowska, Marlena Łeszek, Marzena Pawlak, Agnieszka Baxter

SĄD KOLEŻEŃSKI

Dorota Kowalewska, Karol Majewski, Wioletta Wilkos

Rada Izby:

Aleksander Bednarski– Przewodniczący